Medlánecké kopce

Nevelké území Medláneckých kopců při severní části města Brna (katastr Brno-Medlánky a Královo pole) je tvořeno dvojicí sousedících vrchů s nadmořskou výškou mírně nad 300m. Od těch okolních se liší svým nezalesněným povrchem, a tudíž je z obou pěkný, ničím nestíněný výhled do nejširšího okolí.

Medlánecké kopce

Přírodní památka Medlánecké kopce (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Z menšího Medláneckého kopce (322m), který územně spadá pod Medlánky, je vidět především na severní část Brna - na městskou část Řečkovice.

Medlánecký kopec je znám malou, asi 5m dlouhou a 1,5m vysokou skalkou na jeho vršku, která dokládá geologickou příslušnost horniny k Českému masivu. Soustava kopců z téže horniny pak pokračuje ke středu města přes Palackého vrch až ke kopcům Špilberk a Petrov, za kterým se v Dyjsko-Svrateckém úvalu objevuje jiná, geologicky mnohem mladší hornina, reprezentovaná Stránskou skalou v Brně-Líšni, Bílou horou, Pálavskými kopci (Děvínem, Palavou), Svatým kopečkem a Stolovou horou u Mikulova.

Pokud jste uhodli, že jde o jurské vápence, a o nejjižnější výběžek Západních Karpat v brněnském prostoru, jste skutečně dobří.

Za jasného počasí je možné z Medláneckého kopce spatřit štíhlou věž rozhledny Babí lom (na horizontu nalevo od řečkovického sídliště), Ostrou horku u Soběšic, i vysílač na Hádech nad novou Líšní.

Medlánecké kopce


Jihozápadně od Medláneckého kopce se nachází Střelecký kopec (338m), který územně náleží Královu poli. Také jeho vršek je bez dřevin, s dobrým výhledem na nedaleké medlánecké letiště, městskou část Komín a Jundrov, Královo pole (budova VUT) a na hrad Špilberk.

Oba kopce, které jsou známy především teplomilným rostlinstvem stepního charakteru, v němž se objevují takové druhy, jako je koniklec velkokvětý (v Brně roste ještě na Stránské skále, na Kamenném vrchu, a v několika málo dalších lokalitách), a nebo nepřehlédnutelná ostřice úzkolistá (která zde nachází nejseverněji položenou lokalitu u nás), jsou oblíbeným výletním místem těch brňanů, kteří zde chtějí nalézt, a také nalézají, dnes tak vzácný klid v těsném sousedství velkoměsta.

K Medláneckým kopcům vedou dvě turistické značky: zelená z Brna-Komína a žlutá od Technického muzea. Dá se k nim přijet i autem, potom je nejvýhodnější přijet od vozovny v Králově poli, projet slepou ulicí u místní školy nahoru kolem garáží, a zanechat auto na úbočí u elektrárenského objektu; viz. mapa. Lokalitou vede také poměrně zajímavá cyklotrasa z Řečkovic do Brna-Bystrce, a dál směrem k přehradě.

Medlánecké kopce


Střelecký kopec s výhledem na Špilberk

V okolí Medláneckých kopců se nachází další dvě atraktivní území, ať už je to přírodní památka Netopýrky a nebo přírodní památka Mniší hora s brněnskou ZOO.

Medlánecké kopce jsou pro svůj stepní charakter chráněny od r.1987 statutem přírodní památky. Pro milovníky přírody už jen dodáváme, že podobnou lokalitu v Brně také nalezneme poblíž bývalého Obřanského hradiště v údolí řeky Svitavy ve stráni nad železničním tunelem, a nebo na výše několikrát zmiňované Stránské skále.Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024