Žerotínovo náměstí

Hned za budovou Ústavního soudu ČR na Joštově ulici se ve směru k ulici Veveří nalézá nevelké náměstí, které bylo pojmenováno podle moravského vlastence Karla (st.) ze Žerotína (1564-1636), podporovatele Komenského a Jednoty bratrské.

klikni pro zvětšení

Pohled ke křižovatce Joštova - Česká (3D mapa = klik na foto) (mapa)

V budovách kolem náměstí jsou rozmístěny různé státní instituce a školy. Na jižní straně je to už zmíněná budova Ústavního soudu, která dominuje celému náměstí. Při východní straně se nachází budova rektorátu Masarykovy univerzity a při severní je to krajský úřad. V bývalém sídle KSČ "Bílém domě" naproti kostelu J.A.Komenského (Červený kostel) dnes sídlí Vyšší zdravotnická škola.

Už se málo ví, že zhruba na jejím místě stávalo kdysi první brněnské státní divadlo, ve kterém si zahrála taková herecká esa, jako byl například Karel Hoger nebo Oldřich Nový. Divadlo vzalo za své v roce 1952, a na jeho místě se později už žádné nepostavilo, a tak jeho existenci dnes připomíná jen pamětní deska umístěná uvnitř dřívějšího "Bílého domu".

Přes náměstí jde dodnes tramvajová doprava, vede obousměrně z Joštovy ulice k Veveří, a pak dál směrem ke Konečného náměstí se známým domem Tivoli. Pamětníci si jistě ještě vzpomenou, že dříve šla tramvajová linka ulicí Brandlovou (stanoviště trolejbusů).

Poslední architektonické změny zaznamenalo náměstí při asanaci domu č. 7 v roce 1972. Parková úprava, tj. množství a kvalita zelené plochy, její osázení stromy a keři, počty a lokace laviček, je v současnosti na poměrně slušné úrovni. Stejně dobře lze hodnotit i dodržování čistoty na všech prostranstvích.

Škoda že přes všechno řečené k relaxaci brňanů moc neposlouží. Silný hluk a množství exhalací z přetížené přilehlé komunikace v ose Husova třída - Veveří - Moravské náměstí ji spolehlivě znemožňují.Budova Ústavního soudu

kostel J.A.Komenského

"Bílý dům"
zde stávalo první divadlo

zastoupení ministerstva pro životní prostředí

rektorát Masarykovy univerzity

pohled k ulici Brandlova

tzv. Zemský dům II

K VeveříKlikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 12.4.2024