Karel Starší ze Žerotína |
|
Na nádvoří Nové radnice v Brně, pod schody vedoucími k Rytířskému sálu, je umístěna bronzová busta jednoho z nejvýznamnějších mužů Moravy, Karla Staršího ze Žerotína. Přestože Karlovy aktivity vysoce přesahovaly hranice Čech a Moravy, málokdo z brněnských dnes skutečně ví, po kom je to vlastně pojmenováno jedno z náměstí blízko středu města. |
|
Karel Starší ze Žerotína (* 15.9.1564 Brandýs nad Orlicí + 9.10.1636 Přerov)
Krátce: Karel starší ze Žerotína byl spisovatel a význačný politik, pocházející ze starého moravského šlechtického rodu.
Karel Starší byl vychováván v českobratrské víře; studoval na evangelických školách ve Štrasburku a Basileji. Stal se podporovatelem Jana Ámose Komenského, kterého pověřil sepsáním žerotínské genealogie a v letech 1611-13 financoval jeho studia v Německých zemích.
V roce 1607 se ve sporu Rudolfa II. s jeho bratrem Matyášem Habsburským podílel na vzniku rakousko-uhersko-moravské konfederace, která podpořila Matyáše. Do této konfederace se snažil zapojit české stavy, které v tu dobu podporovaly Rudolfa II. To však vedlo k odtržení Čech a Moravy.
V roce 1612 na zemském sněmu Moravského markrabství v Brně (za účasti arciknížete Maxmiliána, Matyášova bratra) potvrdily moravské stavy návrat Moravy do soustátí Koruny české (tento dokument byl předtím dohodnut na generálním sněmu v Praze a byl vlastně smlouvou mezi českými a moravskými stavy o vzájemném vztahu obou zemí). Jsou zde zakotveny snahy Moravanů o posílení zemské autonomie, přičemž současně je zdůrazněn nerozdělitelný svazek mezi Moravou a Čechami. Smlouva ale nebyla potvrzena panovníkem a tak nenabyla ústavní povahy. V r. 1615 odstupuje Karel starší ze Žerotína z postu zemského hejtmana, a na jeho místo nastupuje katolík Ladislav z Lobkovic. Za jeho rozhodnutím stojí kardinál Ditrichštejn a jeho rekatolizační snahy.
25. června 1618 Karel ze Žerotína významně napomohl prosazení usnesení odmítajícího připojit se k Českému stavovskému povstání, když Moravský zemský sněm odmítl list českých stavů z 25. května 1618 vyzývající Moravu, aby se připojila k českému povstání. Mj. tehdy prohlásil: „Čechové se snaží stát se slavnými tím, že zahubí svoji vlast. Jejich porážky budou počátkem našich, ale vina bude naprosto jejich. Poněvadž sami sebe opustili, nemohou si stěžovat, opustíme-li je my a jiní.“
České stavovské povstání v letech 1618–1620 bylo povstáním českých stavů proti téměř stoletému panování rodu Habsburků, jehož příčinou byly mocenské rozpory mezi stavy a králem. České stavy se snažily, aby převzaly vládu v zemích Koruny České.
Po pražské defenestraci vytáhl Thurn se stavovským vojskem k Českým Budějovicím. 9. listopadu 1618 pak došlo k dalšímu střetu s "císařskými" (habshurská vojska vedl Karel Bonaventura Buquoy) v bitvě u Lomnice. Obě tažení vyhrává Jindřich Matyáš Thurn.
Karel Starší, který nedokázal zabránit Thurnově převratu a vítězství opozice na Moravě (2. až 3. května 1619), je držen dva měsíce v domácím vězení. Moravským zemským hejtmanem se stává Ladislav Velen ze Žerotína. Thurn pak pokračuje v tažení na jih, ale jeho obléhání Vídně nebylo úspěšné. Neúspěch zakusil také Mansfeld, který byl poražen Buquoyem 10. června 1619 v bitvě u Záblatí. Po těchto neúspěších se české stavovské vojsko začalo rozkládat a i moravští radikálové začali ztrácet půdu pod nohama. Zachránilo je však vítězství Ladislava Velena ze Žerotína nad Dampierrem v bitvě u Dolních Věstonic. 31. července 1619 stavovský generální sněm v Praze schvaluje novou ústavu, která obsahuje články na ochranu protestantství, které jsou zároveň netolerantní vůči katolické církvi. 19. srpna 1619 došlo k sesazení Ferdinanda z českého trůnu. Ferdinand je však o devět dní později korunován za římského císaře. 26. srpna 1619 je českým králem zvolen Fridrich Falcký ("zimní král"). Tomu odmítl v únoru 1620 Karel ze Žerotína vzdát hold, coby novému markraběti moravskému. Stavovské povstání vyvrcholilo 8. listopadu 1620 střetnutím na Bílé hoře, ve kterém byly české stavy definitivně poraženy.
České stavy musely přijmout Ferdinanda II. Śtýrského za svého krále, kapitulovat musely i moravské stavy, čímž povstání skončilo. Po bitvě na Bílé hoře (1620), bylo Karlovi staršímu nabídnuto, že smí zůstat na svém panství; zřejmě v tom svou úlohu sehrála jeho dřívější jednání s Ferdinandem II. Štýrským V té době se snažil, ne bez osobního rizika, finančně pomáhat obětem rekatolizace Moravy a Čech. Podporuje rovněž Jednotu bratrskou, ve snaze jí zajistit exil v Uhersku a zejména Polsku. Roku 1629 dobrovolně odchází do exilu, na Moravu a do Čech se však pravidelně vrací.
Kardinál Ditrichštejn je v roce 1621 jmenován gubernátorem a nejvyšším císařským komisařem na Moravě a současně se mu navrací veškeré hmotné statky.
Od roku 1633 žije Karel Starší ze Žerotína v Přerově, kde v roce 1636 umírá. Jeho ostatky jsou uloženy v kryptě Žerotínů umístěné v kostele v Bludově. Tři týdny před ním umírá i jeho politický souputník - kardinál František Ditrichštejn. Karel Starší byl čtyřikrát ženat. Jistou zajímavostí je, že jeho třetí manželkou byla Anna z Valdštejna, sestra Albrechta z Valdštejna. |
Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024