rozhledna Výhon

O rok později, co byla veřejnosti otevřena železná rozhledna Ostrá horka u Soběšic, byla nad Židlochovicemi otevřena v roce 2009 rozhledna Na výhonu. (mapa)

klikni pro zvětšení

17,7 m vysoká rozhledna ve tvaru válce byla postavena na kopci Výhon ve výšce 355 m nm a její jedinečnost spočívá v tom, že se k stavbě použilo dřevo akátu, které je známé svou odolností proti povětrnostním vlivům.

K jejímu vrcholu vedou vnitřkem věže železné schody. Z horní plošiny je překrásný výhled na vinice u Židlochovic a Blučiny, na přírodní park Výhon (1700 ha), a do okolní rovinaté krajiny Dyjsko-Svrateckého úvalu.

Vrch Výhon u Židlochovic je obdobnou dominantou, jakou je Pálava pro Mikulovsko, a stejně jako Pálava se archeologicky proslavil unikátními nálezy, ať už šlo o spodní čelist velryby, žraločí zuby, nebo z období paleolitu o nález mamutí spodní čelisti a zlomku klu.

Z doby bronzové (velatická fáze) pak byly učiněny nálezy (bronzové industrie, kosterní ostatky) srovnatelné svým významem s objevy v Býčí skále u Adamova.

K rozhledně lze dojet i autem.Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024