Židovská brána

Na rohu prvního domu stojícího v Masarykově ulici napravo ve směru od ulice Nádražní je umístěna plastika brány s nápisem "Das Alte Ferdinandstor" (Stará Ferdinandova brána). Připomíná kolemjdoucím, že na tomto místě kdysi dávno stávala jedna z šesti městských bran, jako součást městského středověkého opevnění .

klikni pro zvětšení

odpovídá reliéf v ústí Masarykové ulice
Ferdinandově bráně a nebo Židovské?
Odpověď je na obrázcích 8 a 16

Ve starých záznamech se uvádí, že původní Židovskou bránu, která byla zbořena v roce 1835, nahradila klasicistní brána Ferdinandova, která tu pak stála až do roku 1864. Podařilo se nám vyhledat dobové obrázky obou městských bran.

Z nich jasně vyplývá, že na plastice není zobrazena Ferdinandova brána, ale její předchůdkyně - brána Židovská. Odpovídá tomu tvar budovy s odstupňováním jednotlivých částí na tři sekce, se specifickou střechou, a soustavou drobných oken (střílen?) pod ní. Dále je tu zřetelná shoda ve výzdobě průčelí, na kterém se - kromě různých kamenných prvků (smyček a pod.) - nalézají v prostřední sekci dvě kamenné postavy (po stranách brány).

Ferdinandova brána z roku 1836 byla nižší než Židovská, byla posunuta blíže k centru města, a lépe odkrývala pohled na Petrov . Na obou dobových obrázcích (viz. níže) je dobře vidět chrámová loď katedrály s hranolovitou postranní věží napravo. V té souvislosti stojí ještě za povšimnutí štíhlá čtyřboká věž Biskupského dvora , která je vidět za pravou částí Ferdinandovy brány.

Mapa z roku 1835 sice nezodpověděla otázku kde se obě brány mohly přesně nalézat; za to je však úplně jisté, že plastika na rohu domu nezobrazuje bránu Ferdinandovu, ale původní bránu Židovskou.

Jak je vidět, poplést se dá i relativně nedávná historie.Židovská brána, výjev z r. 1835

Ferdinandova brána, r. 1836Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024