Osvobození Brna 1945

Začátkem dubna 1945 Rudá armáda (RA) relativně rychle postupovala směrem na Berlín. 3. dubna došlo k osvobození Bratislavy a o deset dní později i Vídně. Nyní bylo na řadě Brno, které bylo stále obsazeno Němci.

valka

Proto se vojska 2. ukrajinského frontu pod velením maršála Malinovského vydala od Vídně brzy na sever. Rusové předpokládali dobytí moravské metropole nejpozději do večerních hodin 17. dubna, ale tuhý odpor Němců, kteří ke své obraně dobře zvolili terén jižně od Brna, je zaskočil a dokonale překazil jejich původní plány.

Útok na Ořechov, významné strategické místo, ze kterého se dala vést dělostřelecká palba z jihu na německou brněnskou pevnost na severu, začal odpoledne 18. dubna ruskou dělostřeleckou palbou podporovanou leteckými nálety. Těžké boje trvaly více než týden a výsledkem byly stovky mrtvých na obou válčíčích stranách. Ale významná cesta k osvobození Brna byla otevřela.

Ráno 26. dubna 1945 přistoupila Rudá armáda k závěrečné zteči na střed města Brna. První výstřely z těžkých děl se ozvaly s úderem osmé hodiny ranní a za necelé 2 a půl hodiny (v 10.30) už vlála na budově Zemského úřadu na Žetotínově náměstí naše vlajka. V poledne byl dobyt hrad Špilberk, bašta posádky brněnského gestapa.

Ještě ten den večer bylo Brno osvobozeno, s výjimkou severních částí města, ve kterých se střílelo ještě řadu měsíců....


Tématicky příbuzné odkazy na webu mojeBrno
mojeBrno: pokus o fašistický puč v kasárnách Brno Židenice v roce 1933
mojeBrno: tanková bitva o Ořechov u Brna 1945 Brně
mojeBrno: Německý dům v Brně
mojeBrno: Javoříčko - "moravské Lidice"
mojeBrno: Vícov / Suchý - hrdinové z Vícova
mojeBrno: Tragický osud rodiny hajného Ludwiczka na Pálavě
Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 5.10.2023