Jak se stavělo
výstaviště v Brně na mBrno.cz

V roce 1923, pět let po vzniku Československa, rozhodli radní města Brna postavit areál výstaviště, který by byl koncipován i pro mezinárodní výstavy. Je třeba říci, že záměr na výstavbu areálu byl projednáván už za CK mocnářství, ale přípravné práce přerušila 1. světová válka. Samotná výstavba s technologicky náročnými stavbami unikátní konstrukce pak proběhla na dnešní poměry v neuvěřitelné krátkém čase pouhých 14ti měsíců. Bohužel, s ní však vzala za své nejstarší osídlená část města, zvaná Staré Brno.

klikni pro zvětšení

Výstavba výstaviště
v letech 1927-1928

Architekty jednotlivých pavilonů byli lidé zvučných jmen, za všechny lze jmenovat Bohuslava Fuchse (v Brně stavěl hotel Avion, Zemanovu kavárnu, obřadní síň na CH, lázně Zábrdovice, Moravskou banku, Dětský domov Dagmar, a mnoho další staveb)

Slavnostní otevření areálu výstaviště v Brně Pisárkách, poblíž řeky Svratky, proběhlo koncem května 1928 s otevřením výstavy "Soudobá kultura v Československu", a zúčastnil se ho první prezident Československa - Tomáš G. Masaryk.

První strojírenská výstava (zatím jen národní) proběhla až v roce 1955, a to z toho důvodu, že areál byl těžce poškozen za druhé světové války, a dokonce se uvažovalo nad tím, že by měl být zrušen.

Skutečně mezinárodní charakter dal brněnskému areálu až 1. mezinárodní strojírenský veletrh v roce 1959.

Od té doby je Brno neodmyslitelně spjato s pořádáním těch nejvýznačnějších tuzemských i zahraničních veletrhů, kterých bývá ročně kolem čtyřiceti ...Pohled z Červeného kopce

Pohled k městu
Vzadu Petrov, vpravo úbočí Červeného kopce

Slavnostní otevření první výstavy v roce 1928


Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 19.12.2021