Mincmistrovský sklep na mBrno.cz

Mincmistrovský sklep je velmi cenným sklepním komplexem pod budovou Nové radnice na Dominikánském náměstí.

mincmistrovský sklep

Mincmistrovský sklep pod Novou radnicí na Dominikánském náměstí (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Sklep byl objeven až v roce 1999 při průzkumu brněnského podzemí, a o 8 let později byl zpřístupněn veřejnosti.

Podzemní prostory se nalézají v místech, kde ještě ve 13. století stával dvojblok domů - tzv. "Markraběcí dům", který patřil zámožnému rodu Alramů a dům brněnského mincmistra Bruna. O prvním domě se říkalo, že byl nadstandardně vybaven, takže královské navštěvy a markrabata mu dávala přednost před ubytováním na hradě Špilberk, o druhém se zase vyprávělo, že se v jeho sklepení nalézá ohromný poklad.

Tamější expozice připomíná nejen zapomenuté řemeslo ruční ražby mincí v Brně a na Moravě, ale v jejím vestibulu jsou vystavovány základní listiny, které se vztahují k historii města Brna - malé a velké privilegium krále Václava I., kniha městských práv písaře Jana a další.

Kromě audiovizuální prezentace pojednávající o historii této části Brna od dob středověku tu lze také najít model a fotografie zaniklé královské kaple, která stávala na Dominikánském náměstí při rohu Zámečnické a Veselé ulice.

Fragmenty kaple, která byla neuváženě stržena v roce 1908, jsou vystaveny v největší místnosti sklepení. Zajímavostí je též objevení středověké studny, kterou nelze při návštěvě sklepení minout.Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


Sklepení "mincmistra Bruna" (foto nové okno) je veřejnosti otevřené celý týden (mimo úterý) v době od 9.30 do 18.00 hod.    


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Sdílet článek přátelům na Facebooku nebo Twitteru

Datum poslední aktualizace této stránky: 8.12.2020