Historie BrnaBohatá je historie Brna, města moravských Lucemburků a dvojnásobné královny Elišky Rejčky, kteří zde žili, a jsou zde i pochováni. |
|
Kostel sv. Tomáše je údajně pohřebištěm dvou moravských Lucemburků - Jana Jindřicha, mladšího bratra Karla IV., a jeho syna Jošta, i když v kostele samotném se doposud našly ostatky pouze Jošta Moravského.
V basilice minor na Starém Brně je uloženo tělo dvojnásobné vdovy po českých králích, tělo královny Elišky Rejčky a jejího milence, pana Jindřicha z Lipé
Strategická poloha města uprostřed Evropy přímo vybízela k vybudování sítě nejvýznamnějších obchodních stezek vedoucích přes jeho území.
Po zániku Velkomoravské říše, někdy kolem r.1000, vznikla osada u brodu přes řeku Svratku , nynější Staré Brno, která dala městu jeho jméno. Vznik osady nejspíš souvisel s přesídlením obyvatel ze slovanského hradiska Staré Zámky , které bylo jedním z někdejších center Velké Moravy. Pozůstatky hradiska lze dodnes nalézt v lese nad Mariánským údolím v Brně - Staré Líšni. Jiné zdroje ale dávají vznik Brna do souvislosti s přesídlením obyvatel hradišť nalézajících se v okolí Rajhradu.
Ať už to bylo jakkoliv, první doložená písemná zmínka o Brně je z roku 1091 a objevuje se v Kosmově kronice v souvislosti s obléháním Brna Vratislavem II., viz. pověst o Zderadově sloupu.
Zelný trh - pohled směrem přes kašnu Parnas ke Staré radnici
Od 13. stol. přicházeli cizí kolonisté: Němci, Flandrové a Valoni, kteří se usídlili kolem
Dolního náměstí (Svobody) .
Svoji obec vytvářeli i Židé v dolní části dnešní Masarykovy ulice.
Habsburská "Žalář národů" - hrad Špilberk
Město bylo ve 14. stol. sídlem moravských markrabat z řad Lucemburků a prožívalo svůj rozkvět. Tehdy v něm žilo kolem 8400 obyvatel.
Dům moravských stavů - Zemský dům č.1 na Dominikánském náměstí Za husitských válek zůstalo město věrné králi Zikmundovi a husité je dvakrát marně obléhali v r.1428 a 1430 (pověst o zazděném radním ). Roku 1454 král Ladislav Pohrobek vypověděl Židy z města (Evropou se šíří hnutí mnicha Kapistrána) a ti se soustředili kolem dnešní ul. Křenové. Za krále Jiřího z Poděbrad se Brno přidalo k jeho protivníku Matyáši Korvínovi, uznávanému na Moravě za českého krále. Za obou občanských válek v 15. stol. stagnoval počet domů i obyvatel a obchod upadal.
V pol. 16. stol. se Brno začalo přiklánět k protestantismu, jehož stoupenci získali převahu v městské radě. Na území Brna začínají působit význační stavitelé.
pohled na průčelí kapucínského kostela sv. Kříže Město se r. 1619 přidalo ke stavovskému povstání, za což bylo potrestáno. Roku 1643 a zvláště r. 1645 se jako jediné město na Moravě ubránilo dlouhému obléhání švédských vojsk ( viz. pověst o vyzvánění na Petrově ) a tím umožnilo rakouské říši zformování nové armády a zastavení švédského tlaku. Při obraně se vyznamenali vojenský velitel Radouit de Souches a rektor jezuitů páter Martin Středa . Město bylo za své zásluhy odměněno novými privilegii včetně povýšení znaku. Během třicetileté války se Brno stalo jediným hlavním městem Moravy a od roku 1641 byly v Brně trvale uloženy Zemské desky pro Moravu. Po třicetileté válce se stalo město nedobytnou barokní pevností. Roku 1742 jej marně dobývali Prusové. Postavení Brna podtrhlo i založení biskupství v r. 1777 na Petrově . V 18. stol. dochází k rozvoji průmyslu a obchodu, který pokračuje i ve století následujícím. V Brně se soustřeďuje textilní a strojírenský průmysl, rychle jsou zaváděny nejnovější technologie a roku 1839 přijíždí do Brna první vlak. S rozvojem průmyslu rostou předměstí a město ztrácí charakter pevnosti stejně jako Špilberk, ze kterého se stala obávaná věznice národů. Vedle kriminálních zločinců sem byli zavírání i političtí odpůrci rakouské říše. Postupně se bourají hradby, které jsou po vzoru Vídně nahrazovány budovami a zelenými plochami, tvořícími nový městský okruh. Tomu předchází Napoleonovo vítězství v "bitvě tří císařů" u Slavkova v roce 1805.
Mohyla míru (památník Bitvy tří císařů 1805) - Pratecké návrší u Sokolnic
Na přelomu 19.a 20.stol. vrcholí ve městě národnostní rozpory mezi německým a českým obyvatelstvem. Převaha Němců v městské samosprávě končí až roku 1919 po vzniku Československa v říjnu 1918 archivní neozvučené video středu města z roku 1919 Za první republiky bylo Brno druhým městem po Praze - jak počtem obyvatel (graf), tak významem - bylo hlavním městem země Moravskoslezské. V té době byla založena Masarykova universita (r.1919) a výstavou soudobé kultury je otevřeno brněnské výstaviště (r.1928). Město je nejen střediskem průmyslu, obchodu, školství a kultury, ale i centrem výstav a motoristického sportu. Ze známých osobností zde působili zejména Leoš Janáček, Viktor Kaplan, Jiří Mahen a Bohuslav Fuchs. 15. března 1939 obsadila německá armáda Brno a Československo se stalo doslova přes noc Protektorátem Čechy a Morava. (Slovenský Hlinkův režim se přidal na stranu 3. říše). příjezd wehrmachtu do Brna 15.3.1939 (neozvučené video)
Za pár dní (17.3.) přijel do Brna i Adolf Hitler, aby si prohlédl nově dobytá území. Samozřejmě že jeho návštěva proběhla za velmi vřelého přijetí převážně brněnských Němců, kteří mu vytvořili podél jeho triumfální cesty městem od brněnského vlakového nádraží až k Nové radnici na Dominikánském náměstí nadšeně mávající špalíry. Narozdíl od většiny Čechoslováků neviděli v Hitlerovi okupanta, ale Osvoboditele.
Adolf Hitler v Brně před Novou radnicí (Dominikanerplatz)
O tři roky později bylo Brno svědkem obrovské manifestace za nový světový (německý) řád a za říšského protektora Reinharda Heydricha, která se konala na Zelném trhu, a na které vystoupil se svým projevem Emanuel Moravec, tehdejší ministr školství a lidové osvěty protektorátní vlády.
manifestace na Zelném trhu - za protektorátu neslo název "Krautmarkt"
Druhá světová válka způsobila Brnu značné škody. Za nacistické okupace zahynulo na popravišti Kounicových kolejí mnoho Čechů a Moravanů. Důsledkem toho byl odsun německého obyvatelstva z Brna v r. 1945.
Dnes Statutární město Brno zahrnuje 29 samostatných městských částí. Na území cca 230 km čtverečných žije na cca 400 000 evidovaných obyvatel.
(virtuální 3D procházka Brnem na maps.google.cz)
|
Datum poslední aktualizace této stránky: 13.5.2024