Ztracené hospůdky

Mnozí z těch, kteří dnes už patří mezi pamětníky, s nostalgií vzpomínají na trojici oblíbených brněnských hospůdek, které se nacházely po celá desetiletí v samotném srdci Brna.

Je to už dávno, kdy v nich za téměř neprůhledné mlhy cigaretového dýmu, a u stolů, jejichž desky byly zčasta ulepeny pivní pěnou, vedli nekonečné řeči nad politikou a brněnským sportem - ponejvíc nad fotbalem a hokejem, nebo vzpomínali na léta vojenské základní služby, či prostě jen tak plkali o ženských, vždy to vděčném tématu

.

Hospoda U Tří knížat na Minoritské ulici byla velmi tmavá až ponurá, a co ji odlišovalo od jiných brněnských paluší, bylo její umístění - stála totiž přes ulici naproti vchodu do kostela sv. Janů.
Protože se dříve hospody otevíraly až od jedenácti hodin, stávali před ní často hloučky žížnivých chlapíků, kterým se po nedělní bohoslužbě udělalo poněkud "žíznivo". Za odbíjení zvonů na Petrově, které v tuto dobu mátly všechny mimobrněnské tím, že hlásily poledne, vtrhl houf nedočkavých žíznivců dovnitř, a zatímco pak chlapi popíjeli jedno, či dvě, orosené, jejich ženské pobíhaly po Zelňáku, aby vybraly ingredience do nedělních polévek.

Hospoda U Dobrého kata na Josefské ulici se zase vyznačovala množstvím menších místností (na rozdíl od "Knížat, kde byla pouze jedna větší s výčepem a menší postranní), které propojovaly úzké chodby, a jejím charakteristickým rysem byla specifická klientela, která se spíše než z místních sestávala z cestujících z nedalekého hlavního vlakového nádraží.

Černohorskou pivnici pod Zelným trhem na Masarykově ulici v přízemí domu U Tří kohoutů tvořila jedna rozlehlá podélná místnost s masivní cihlovou klenbou. Hned za vstupními masivními dveřmi se nacházela předmístnost se šatnou, a mezi ní a hlavní místností byl poměrně vysoký schodek, o který se každému návštěvníku "Černohorské" podařilo alespoň jednou v životě zakopnout. Podávalo se zde kromě světlého piva i tmavé, ale nejvíc šel na odbyt "řezák" výtečné chutě. Jako snad jediná z městských pivnic se otevírala už od osmi hodin.

Po roce 1989 oblíbené a Brňany často vyhledávané hospody vzaly rychle za své.

V prostorách hospody U tří knížat se po roce 1989 vystřídalo několik obchodů, aby se v nich nakonec usídlil jeden z mnoha brněnských butiků. Černohorská pivnice byla přebudována na McDonald, a z hospody U Dobrého kata, ve které se jeden čas - paradoxně - prodávaly mléčné výrobky, je dnes kavárna...Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 13.4.2024