Starobrněnský vodník

Je to už dávno, co přes Staré Brno tekl vodní náhon široký jako menší řeka


Koryto náhonu vedlo od dnešní Rybářské ulice přes Mendlovo náměstí směrem k ulici Pekařské, a pak mizelo kdesi v areálu nemocnice U svaté Anny. No a v tom středověkém náhonu, velkorysém to vodním dílu našich předků, měl údajně žít starobrněnský vodník.


náhon na Mendlově nám., r.1896 zvětšit foto

Brňané mohli mužíčka v zeleném fraku s dlouhými šosy, ze kterých za sucha pořád kapala voda, spatřit několikrát týdně brzy ráno sedět na zábradlí dřevěné lávky vedoucí přes náhon.

Odtud si zamyšleně prohlížel siluetu starobrněnského kláštera, která se mu zrcadlila na hladině náhonu. Po nějaké chvíli se pak vždy pomalu vydal ke stánkům místních trhovců. U nich si velice rád s trhovci povídal. Byl to totiž v jádru sdílný a upovídaný vodník.

Jednou se to takhle ráno opět hnal kolem stánků, a bylo vidět, že tentokrát má velice na spěch, ani na zábradlí lávky jako vždycky neusedl !

Jedné ženské to nedalo a tak se ho zvědavě zeptala: panáčku, dnes si ode mne nic nekoupíte, a kampak to vlastně tak spěcháte, že kus řeči neprohodíte ?

Vodník jen rychle mávl rukou, a že mu prý spadl do náhonu mistr pekařský, proslulý široko daleko pečením toho nejlepšího chleba, a proto musí spěchat, aby zachránil jeho duši. Kdo by pak Brňanům dodával tak úžasně voňavý chléb a křupavé rohlíčky ?

Bohužel, ač vodník běžel co stačil, nad mistrem pekařským se uzavřela voda. Na hladině po něm zůstaly jen dva pomalu plující bochníky.

Je divné, že od té události starobrněnského vodníka už nikdy nikdo nespatřil.

Na počest mistra pekařského byla potom pojmenována ulice vedoucí z Mendlova náměstí ke Starobrněnské městské bráně jako "Pekařská".
Svratecký náhon, r.1896 zvětšit fotodalší brněnské pověsti

TOP zajímavosti Brna

zábavný kvíz o Brnu

Zlatá kniha návštěv

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 20.5.2024