Znak Brna

Znak statutárního města Brna je jedním z nejstarších městských znaků v česko-moravské městské heraldice.

Na rozdíl od znaků jiných měst je velice střízlivý.

Nenajdete na něm žádné zobrazení hradeb, městských bran, dvojocasých lvů, rytířů, kopí a mečů, ani tolik typický hrozen vína, který se tak často objevuje ve znacích mnoha moravských obcí a měst.

klikni pro zvětšení

současný znak statutárního města Brna je z roku 1315

A přestože se v gotickém štítu střídají pouze vodorovné bílé a červené pruhy, je ve své přísné strohosti vlastně krásný a elegantní.

Ptáte se, jaký význam na něm mají barevné pruhy?

Je to zvláštní, ale někdy to neví ani místní. A pokud ví, pak zase neumí přesně vysvětlit, proč je nejvrchnější bílý pruh výrazně užší než ostatní.

klikni pro zvětšení

historický znak brna z roku 1646

Takže... Současný znak moravské metropole, jehož vznik se datuje někam do roku 1315, vyjadřuje podle nejrozšířenějšího výkladu soutok dvou řek na kterých Brno kdysi vzniklo.

A protože Svratka a Svitava nejsou stejně mohutné, je horní bílý pruh - znázorňující méně mohutnou řeku Svitavu - poloviční než další spodní pole znaku. Pro přesnost je třeba dodat, že bílé pruhy byly původně stříbrné.

soutok Svratky a Svitavy pod Brnem (mapy.cz)
Větší z obou řek, Svratka, je vlevo

A proč přívlastek současný? Protože Brno v minulosti používalo i znaky jiné!

Například krátce po okupaci Československa německou armádou nacistická správa města rozhodla používat znak z roku 1646.

Po skončení války národní výbor města rozhodl o návratu ke znaku města z dob panování Jana Lucemburského (r.1315), a tak je tomu dodnes.

Soutok Svratky a Svitavy prý inspiroval i známého sochaře Ignáce Bendla, který ho zakomponoval do sousoší "Merkurova kašna".

Merkurova kašna stávala na náměstí Svobody zhruba v místech, kde je dnes umístěna "Skácelova kašna". Dnes kašnu Merkura (respektive její skulpturu) najdete v prostranství tzv. Biskupského dvora, nedaleko "Zelného trhu"znak Brna z roku 1477

znak Brna z roku 1493

znak Brna z roku 1494

znak Brna z roku 1509Klikni na další zajímavosti

Komentáře

Zkus zábavný znalostní kvíz o Brnu

jdi na mojeBrno.jecool.net


Datum poslední aktualizace této stránky: 20.4.2024