Portál mojeBrno
 
Přehled akcí
 
historie Moravy a Slezska |
|
Česká republika (ČR, popř. Česko; angl. Czech Republic), je stát s přibližně 10,6 miliony obyvatel, který je rozdělen na čtrnáct správních jednotek – kraje – a hlavní město Prahu. Je složen ze tří historických zemí: Čech (angl. Bohemia), Moravy (angl. Moravia) a menší části Slezska (angl. Silesia). |
|
Moderní národ je umělým výtvorem skupiny intelektuálů z přelomu 18. a 19. století. V 18. století ještě "národy" neexistovaly, lidé se identifikovali s náboženstvím, stavovstvím a svou zemí. Když přestávalo být hlavní součástí identity Evropanů křesťanství (sic!), stala se příslušnost k národu hlavním stmelujícím prvkem společnosti. Podobně vznikla v 19. a 20. století většina evropských národů – nejdříve se snažily osamostatnit kulturně, poté politicky a nakonec vytvořit vlastní národní stát. Ideu dějin dal modernímu českému národu v polovině 19. století František Palacký – ač původem Moravan, moravské dějiny chápal ve svých Dějinách národu českého v Čechách i v Moravě jen jako doplněk českých národních dějin společných pro Čechy, Moravu i Slezsko.
Prostřednictvím středověké Kosmovy Kroniky Čechů i na Moravě uměle zdomácněl český přemyslovský mýtus, když ten původní, moravský mojmírovský, byl zapomenut.
Moravskou zemi sice zrušil protiprávní zásah komunistického režimu, přesto v ní ale žijeme. Denně se s ní totiž setkáváme v názvech mnoha institucí či firem (Moravské zemské muzeum, Moravská zemská knihovna), jídel (moravské uzené), vín (muškát moravský) či obcí a měst (Moravský Krumlov, Moravská Třebová ...).
Právě z Moravy pocházející František Palacký byl velkým obdivovatelem Karla IV. (nejprve moravského markraběte), který vytvořil politický útvar země Koruny české, a Viléma z Pernštejna, jenž v roce 1520 přesvědčil Ludvíka Jagellonského, že Morava nepatří pod uherskou, ale pod českou „pečeť“. Čechy a Moravany chápal jako části celku, kdy jedněm bez druhých není možno rozumět.
Na území dnešního Česka se odpradávna nacházely tři země – Čechy, Morava a Slezsko. Současné krajské uspořádání Česka nerespektuje vnitřní hranice mezi těmito jednotlivými, dříve autonomními, zeměmi. Morava je evropskou historickou zemí o rozloze větší, než mají třeba státy Makedonie či Izrael, žije v ní podobný počet obyvatel jako v Irsku, její metropole Brno je svou populací srovnatelná např. s estonským hlavním městem Tallinnem. Na západě sousedí s Čechami, na severu se Slezskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Dolními Rakousy.
Média jsou plná omylů typu „závod se pojede v Čechách, v Novém Městě na Moravě“, „Víno z Čech dobývá Čínu“, či „Zámek v Lednici, česká památka UNESCO“ atd. Autoři si neuvědomují, že podobným omylem by bylo napsat „jeli jsme navštívit Pražský hrad na Moravě“.
Slovy slavného moravského básníka Jana Skácela je Morava (a Slezsko) „…podivuhodná už proto, že je a není. Kdysi v dávné historii bývala markrabstvím volně spojeným s Českým královstvím. Dnes splynula s Československou federativní republikou a její jméno se vyskytuje už jenom v celostátních předpovědích počasí a v národních písních...“
Přejít na turistické zajímavosti Moravy a Slezska
Zdroje:
Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ? Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv |
|
    Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy
|